Quiz: Czy wiesz, jak bezpiecznie się opalać?
Bezpieczeństwo przeciwsłoneczne komplikuje korzyści zdrowotne płynące z aktywności na świeżym powietrzu. Nadmierna ekspozycja na słońce i promieniowanie UV wiąże się z bolesnymi oparzeniami słonecznymi u osób o jasnej skórze i może powodować podrażnienie lub nadmierne ciemnienie skóry u osób o średniej, lub ciemniejszej skórze. Wiele epizodów nadmiernej ekspozycji może zwiększać ryzyko raka skóry i prowadzić do jej wczesnego starzenia się.
Kąpiele słoneczne nie są bezpieczne dla naszej skóry, jednak opalając się z umiarem i w odpowiednich godzinach możemy zyskać ładną opaleniznę i uniknąć zgubnych skutków opalania. O bezpiecznym opalaniu możemy mówić tylko wówczas, gdy stosujemy ochronę skóry przed promieniowaniem UV i unikamy przebywania w pełnym słońcu przez wiele godzin w takcie dnia.
Czy znasz zasady bezpiecznego opalania? Quiz
Przez wiele lat sądzono, że opalanie w solarium jest bezpieczniejszą alternatywą dla przebywania na słońcu. Dziś wiadomo, że solarium jest równie szkodliwe i także wiąże się z ryzykiem rozwoju raka skóry oraz nieodwracalnymi uszkodzeniami, które powodują, że skóra wygląda nieatrakcyjnie i traci młody wygląd.